Procedura związana z wymianą instalacji gazowej w budynku

Uwaga !

Zakład Gospodarki Miejskiej w Lubawce informuje, że budynki i instalacje w budynkach zarządzanych przez Zakład poddawane są regularnej kontroli zgodnie z art. 62 ust. 1 pkt. 1 i 2 Ustawy Prawo Budowlane:

  • okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:
  • elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,
  • instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
  • instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych);
  • okresowej, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia; kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów.

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami naszych lokatorów informujemy, że wyłączenie instalacji gazowej w budynku może mieć 2 przypadki:

  • instalacja zostaje wyłączona w związku z przeprowadzoną kontrolą, o której mowa powyżej ? wtedy wyłączenie ma charakter planowy i jest mniej uciążliwe dla mieszkańców;
  • instalacja zostaje wyłączona w wyniku interwencji dostawcy paliwa gazowego, tzn. przez Pogotowie Gazowe ? wtedy wyłączenie ma charakter awaryjny i przywrócenie dostaw paliwa gazowego wiąże się z długotrwałą procedurą.

Część budynków zarządzanych przez Zakład jest wyposażona w stare instalacje gazowe (tzn. instalacje skręcane). Wg obecnie obowiązujących norm taka instalacja nie może zostać dopuszczona do użytkowania. Konieczna jest wymiana całej instalacji.

Zgodnie z zapisami znowelizowanej Ustawy Prawo Budowlane (ostatnia nowelizacja z dnia 19.09.2020 r) wykonanie tego typu robót można przeprowadzić po uprzednim dokonaniu ?zgłoszenia robót?. Poniżej przedstawiamy etapy całego procesu wraz z czasem ich trwania.

l.p.

etap procesu

czas trwania etapu

1

wykonanie projektu budowlanego

minimum 3 tygodnie

2

złożenie zgłoszenia robót do organu AAB (Starostwo Powiatowe) wraz z 4 egz. projektu budowlanego

21 dni (okres ustawowy)

3

wykonanie robót budowlanych

minimum 1 tydzień

4

wykonanie głównej próby szczelności

-

5

założenie gazomierzy i załączenie dopływu gazu

minimum 1 tydzień

RAZEM

minimum 8 tygodni

Powyższe czasookresy mogą się wydłużyć z różnych powodów.

Większość budynków wpisanych jest do Gminnej Ewidencji Zabytków lub leży w obszarze ochrony konserwatorskiej. W takim przypadku projekt budowlany musi być uzgodniony z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, który ma na to 30 dni.

Ponadto w szczególnych przypadkach może zaistnieć konieczność uzyskania nowych warunków przyłączenia instalacji gazowej. Operator ma na rozpatrzenie wniosku 21 dni.